Steatóza jater

Steatóza jater neboli ztučnění jater je relativně časté onemocnění postihující jaterní tkáň. Jedná se o hromadění tukových částic v játrech, které může narušit jejich funkci a způsobit i nevratné poškození jater.

Existuje mnoho příčin, které tento proces vyvolají. Nejvýznamnější a nejčastější příčinou je nadměrné požívání alkoholu. Vyšší riziko usazování tuku v játrech mají obézní lidé s vysokým cholesterolem v krvi. Více ohrožení jsou i lidé s neléčenou či špatně léčenou cukrovkou 1. a 2. typu. Steatózu jater může způsobit rovněž požívání některých sloučenin, jde o některé léky (například kortikoidy) a jedy (muchomůrka zelená).

Příznaky steatózy

 • Nealkoholická steatóza se obvykle nijak neprojeví, probíhá tedy skrytě. Její nález je náhodný. V některých případech, kdy dojde k výraznějšímu zvětšení jater, může nemocný pocítit tlak, tah či pnutí v pravém podžebří, někdy i bolest. Přidružuje se pocit plnosti, snížení výkonnosti, únava, střídání zácpy s průjmem.
 • Akutní alkoholická či těhotenská steatóza probíhají závažněji. Zpočátku dominuje únava, nevolnost a zvracení, v pozdějším vývoji se objeví žloutenka, poruchy vědomí, selhávání ledvin, poškození slinivky břišní, srdce a stav může vyústit v koma.

Reyův syndrom

Smrtelně nebezpečný Reyův syndrom je spojen s naprostým jaterním selháním, nahromaděním toxických zplodin v těle, poškozením mozku, poruchou vědomí a smrtí.

Reyův syndrom je metabolické onemocnění, které postihuje děti ve věku od 6 týdnů do 16 let. Obvykle předchází nějaká virová infekce léčená kyselinou acetylsalicylovou (léky jako aspirin, acylpirin). U predisponovaných dětí dojde k poškození mozku a těžké steatóze jater či ještě jiných orgánů.

Prevence a léčba steatózy

Steatóza je víceméně civilizační onemocnění, nejlépe je možno mu předejít snížením obsahu tuků a cukrů ve stravě, snížením tělesné váhy, správnou kontrolou cukrovky a omezením alkoholu.

Léčba této nemoci závisí na příčině. Pokud je vyvolána alkoholem, je nutné zanechat pití alkoholu a dodržovat dietetická opatření se snížením tuků ve stravě. U těhotenské steatózy, která probíhá akutně, je stav buď zvládnutelný nebo je nutné ukončení těhotenství.

U steatózy vznikající na podkladě obezity či primární metabolické poruchy jater je obvykle vhodné zahájit správnou dietu nejen s cílem snížení váhy, ale také úpravou krevních hodnot tuků a cukrů, především u diabetiků. V některých případech jsou indikována tzv. hepatoprotektiva, což jsou léky chránící jaterní buňky před toxickým poškozením a zvyšují detoxikační kapacitu jater.

 

Máte zkušenosti s tímto onemocněním?

Steatóza jater patří do témat
 • lipomatoza pankreatu a jater Petronela 15.12.2016 01:56:02

  Dobrý den. Na šou vyšetrení mám Pnkreas lipomatoza, obvykle velikosti, bez dilatace vývod.Jatra v MDCL čase 14 cm, hladkého povrchu, s difuzne zvýšenou echogenitou, s ojedinelým časťami do 2,5cm. Intra-iextrahepaticke žlučovody štíhle. Žlčník nemám. Sleziny nezvětšena, hladkých kontúry, bez zmeny echogenitou.Obě ľadviny jsou normálne. uložené, normy. velikosti I tvaru, hladkých kontúry, kôra zóna je normálne. široká, bez zmeny echogenitou, centrum.echo bpn.Močový měchyř je obvykle ho tvaru, bez nástenných zmen, anechogenniho obsahu. RES Lipomatoza pankreatu, ste a to za a ojedinelé Proste cysty jater,stp CHE, jinak normálni nález. Na so no jsem šla kvôli tomu, źe mivam často mdloby a je mi na zvraceni-nevracim. Dekuji

 • steatoza Romana 02.03.2016 07:22:41

  Dobrý den z odběru krve my našli ztucnela játra,pan doktor mne posila na sono slinivky a jater,bojím jse rakoviny slinivky,a chcy jse zeptat sla ba zjsystit už při odběru krve?budu rada za radu dekuji Cizkova

 • Steatoza Jana 03.10.2012 14:33:50

  Dobrý den...přidávám svou zkušenost...mé dítě ,které je z dvojčat ,má jen 4 roky, je po operaci žlučníku,má stejnou diagnozu......

  • Re: Steatoza Denisa 17.02.2014 17:32:30

   Dobrý den, jsem studentkou VOŠ zdravotnická a píšu na téma jaterní steatozy absolventskou práci, nebyla by jste ochotna semnou některá spolupracovat :) ?

 • Steatoza Jitka 29.05.2012 14:48:18

  Dobrý den..mám s tím zkušenost..jsem diabetik,ale dokud jsem si nepřečetla Váš článek vůbec jsem nevěděla,že to může být od cukrovky..steatozu jater mi zjistili před 11 lety..byla jsem na ult jater a na jaterní biopsii..chodím pravidelně na kontroly..ale nikdo mě nikdy ničím neléčil..za celých 11 let jsem nedostala jediný lék..

  • Re: Steatoza Denisa 17.02.2014 17:31:14

   Dobrý den, jsem studentkou VOŠ zdravotnická a píšu na téma jaterní steatozy absolventskou práci, nebyla by jste ochotna semnou některá spolupracovat :) ?

 • Martina 13.12.2013 17:15:48

  Dobrý den zjistili mi dnes na UZ že mám ,,steatozu..Beru kortikoidy od 25 let..Dnes mi je 40 let..Léčím se pro roztroušenou sklerozu.. Jsou na steatosu nějaké léky?.. nebo co mám dělat? děkuji

 • Steatoza Blanuskha 19.02.2013 12:35:56

  Také mi před dvěma třema roky řekli na uzv, že mám steatozu. Obvodní lékař, který zprávu četl, ji zakládal s tím, že je vše v pořádku, po upozornění na to co mi řekli na uzv ,mi vytiskl recept se silimarinem, žádné omezení mi nebylo sděleno. Nejsem obézní ani alkoholik, i když alkohol piji. Na kontroly nechodím. Chápala sem to tenkrát, že o nic nejde, že to má kdekdo a nijak sem to neřešila..

  • Re: Steatoza Blanuskha 19.02.2013 12:38:04

   vlastně mi tenkrát lékař řekl jen, že jsem pravděpodobně prodělala nějaké onemocnění např. mononukleozu nebo žloutenku nebo něco jiného.

 • Veronika 14.06.2012 15:09:11

  Dobrý den, také mám tu zkušenost, ale já nejsem ani diabetik, ani alkoholik, ani obézní nejsem,....žádné léky neberu. Jen mě překvapilo, že to může být z léků jako jsou kortikoidy, mám atopický exzém na rukách a mažu se krém s obsahem korkitoidů. Nikdo mi neřekl, proč mám steatózu, akorát mám ubrat na váze. Nic víc ani nic míň. Takže nevím, jestli se to dá někdy úplně vyléčit.Byla jsem na kontrolních jaterních testech a i po snížení váhy mám stále výsledky špatné. Podotýkám je mi 25. Kde jsem to "chytla" ????


Steatóza jater patří do témat

Adresář

Steatóza jater ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Steatóza jater

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku